داستان گل رز      

هرچند هر گل داستانی شگفت انگیز را بیان می کند اما گل رز یکه و بی مانند در جایگاه خود با معانی رنگی و تاریخی فراوان باقی مانده است به گونه ای که نمی توان امتیاز و برتری آن را نادیده گرفت و فضایی جداگانه را برای ارزش نمادگذاری که دارد، به آن اختصاص نداد.    رزها که به مدت صدها سال حامل پیام های بی کلامی بوده اند، مدت مدیدیست که نماد رازداری هستند و عبارت لاتین «sob rosa» (تحت رز) یعنی گفتن چیزی به صورت راز. زیبایی و بوی خوش آن ها، صرف نظر از رنگ، حامل پیام میل و اشتیاق فرد هدیه دهنده است. اگر می خواهید احساس و معنی بیشتری به پیغام عاطفی خود بیافزایید در  این جا فهرستی از معانی مرتبط با رنگ های گوناگون گل رز آورده شده است.
زیبایی این گل خارق العاده مطابق با تاریخچه و افسانه های جدانشدنی آن است. مثلاً گفته شده است که گلئوپاترا (ملکه مصر) در اتاقی به محبوب خود مارک آنتونی رسید که تا زانو از گلبرگ های رز پر شده بود و یا اینکه رز در زمان های قدیم مقدس شمرده می شده است زیرا بیانگر آفرودیت (Aphrodite) الهه یونانی یا همان ونوس (Venus) الهه روم یعنی زیبایی و عشق است.
در یک افسانه قدیمی آمده است که رزها در اصل همگی سفید بودند. یک شب، بلبلی به یک رز رسید و شدیداً عاشق آن شد و باعث شد آواز سر دهد. پیش از آن بلبل ها تنها جیک جیک و غارغار می کردند. هنگامی که شور و اشتیاق او را فرا گرفت، تن خود را به گل فشار داد و خارهای گل در قلب او فرو رفت. از آن پس رز برای همیشه قرمز رنگ شد.

/ 0 نظر / 15 بازدید